Kde som:  Katalóg  >  Vyhľadávanie

Live in london

Nájdených:    23 produktov

Live in London - 2 CD

Leonard Cohen sa vlani po dlhej odmlke vrátil na koncertné pódiá v neobyčajnej forme! Kto ho nevidel v Bratislave, Prahe, či Budapešti, môže ľutovať, alebo si ako náplasť na bolesť pustiť túto nahrávku. Existuje aj ako DVD!

A Study in Scarlet (EN)

Returning to London from war, an injured Dr John Watson is in acute need of a place to live. An acquaintance introduces him to the eccentric "consultant detective" Sherlock Holmes, and Watson soon finds himself pulled into an alluring world of crime solving adventures.

Lanny (anglické vydanie)

Not far from London, there is a village. This village belongs to the people who live in it and to those who lived in it hundreds of years ago.

The Railway Children

Including an introduction from writer and feminist activist Scarlett Curtis, curator of Sunday Times Bestseller Feminists Don't Wear Pink. When Father is taken away unexpectedly, Roberta, Peter, Phyllis and their mother have to leave their comfortable life in London to go and live in a small cottage in the country.

The World Atlas of Coffee

'Written by a World Barista Champion and co-founder of the great Square Mile roasters in London, this had a lot to live up to and it certainly does. Highly recommended for anyone into their coffee and interested in finding out more about how it's grown, processed and roasted.' (Amazon customer)

Mrs Dalloway

Audiokniha MP3 Mrs Dalloway:Audiokniha Mrs Dalloway namluvená rodilým mluvčím. Jazyková úroveň C1 pro velmi pokročilé posluchače. London 1923. The First World War has been over for five years, but the effects are still being felt all round the metropolis. A ocialite and politician’s wife prepares for one of her famous parties while somewhere else in the city an old friend contemplates the pain of past and present love, a war veteran struggles with his inner demons, and other characters live ...

Ako žiť vo vesmíre - Colin Stuart

Ako žiť vo vesmíreAko sa spí v mikrogravitácii? Ako sa vo vesmíre upratuje? Ako ovplyvňuje pobyt vo vesmíre ľudské telo?Fyzik a astronóm Colin Stuart zodpovie tieto aj mnohé ďalšie otázky, preskúma praktické stránky každodenného života vo vesmíre, prevedie ťa od výcviku po štart a nazrie do budúcnosti na vesmírny turizmus, základne na Mesiaci a medzihviezdne cestovanie. Knihu Ako žiť vo vesmíre dopĺňajú názorné grafy, schémy a fotografie, ktoré odhaľujú krásu aj výzvy života ďaleko od pevnej pô...