Kde som:  Katalóg  >  Knihy a filmy  >  Knihy  >  Cudzojazyčné knihy  >  English book

English books

Nájdené:    215 produktov

It - Stephen King

detailne spracovaná figúrka IT (TO) s príslušenstvom k filmu. Obsah balenia: figúrka 4x vymeniteľná hlava dlane kopije darčekové balenie Oficiálny produkt! Zloženie: PVC. Výška figúrky cca. 19cm. Balené v luxusnom darčekovom boxe - viď spodnú fotka.

Viac informácií
od 17,82 €
Kúpiť najlacnejšie

Alpha and Omega

Basgitarový efekt  Tento předzesilovač od helsinské butikové firmy Darkglass Electronics disponuje dvěma odlišnými typy zkreslení Alpha a Omega. Zatímco zvuk Alpha je více nadefinovaný a sevřený, Omega je její syrová a brutální alternativa. Oba okruhy lze vybírat nebo mixovat ovladačem Mod. Detailnější kontrolu tónu umožňuje standardní třípásmový ekvalizér (80 Hz, 500 Hz, 5kHz), Drive, Blend pro mix čistého a zkresleného signálu a přepínače Bite, který zdůrazní vyšší středy (2,8 kHz) a Growl pro mohutnější spodky. Paralelní výstup pro čistý signál je užitečný během koncertů nebo nahrávání ve studiu. Pedál je osazený také symetrickým XLR výstupem.

Viac informácií
od 287,00 €
Kúpiť najlacnejšie

Bed of Roses

náramkové hodinky značky ALCHEMY GOTHIC. Náramok a celé jadro hodiniek z anglického cínu / Pewter /, vo vnútri srdca sú kryštály Swarovski. Výrobok je zabalený v čiernej darčekovej krabičke v tvare pentagramu s veľkým logom na prednej strane veka Alchemy Gothic. Značka ALCHEMY GOTHIC. Pre obvod zápästia max do 19cm.

Viac informácií
od 28,21 €
Kúpiť najlacnejšie

Deep Shadow

Paletka očných tieňov REVOLUTION Re-loaded Deep Dive 16,5 g: Dekoratívna značka Makeup Revolution si pre vás pripravila prekrásnu paletku REVOLUTION Re-loaded Deep Dive, ktorá obsahuje 15 vysoko pigmentovaných očných tieňov. V palete nájdete krásne odtiene na vytvorenie denného looku alebo dymového líčenia. Nájdete v nej odtiene zelenej, modrej, striebornej a zlatej, vrátane tmavších farieb. Tiene sú matné aj trblietavé a môžete ich medzi sebou ľubovoľne kombinovať. Nebojte sa experimentovať, paletka očných tieňov REVOLUTION ponúka nekonečné množstvo rôznych variácií pre váš zvodný pohľad. Kľúčové vlastnosti paletky očných tieňov REVOLUTION Re-loaded Deep DivePaletka očných tieňov značky REVOLUTIONObsahuje 15 matných a trblietavých očných tieňovPaletka REVOLUTION ponúka krásne sýte odtienePaletka tieňov obsahuje tiene vo farbe zelenej, modrej, striebornej i zlatejKaždý očný tieň má vysokú pigmentáciuNekonečné možnosti farebných kombinácií líčeniaVýrobca kozmetiky z V...

Viac informácií
od 5,00 €
Kúpiť najlacnejšie

Fear & Loathing in Las Vegas

Ručne maľovaný obraz v štýle POP ART. Je zárukou jedinečnosti a originality, ktorú nikde inde nenájdete. Je tým pravým čo prinesie do Vašich domácností a pracovísk ducha moderného umenia. Už dnes môžete mať niečo čo nikto iný nemá. Farba je ťahaná až za okraj rámu. Z tohoto dôvodu nieje na tento obraz potrebný rám. Obraz je namaľovaný na kvalitnom nemeckom plátne s drevenou kostrou. Pri maľbe boli použité vysoko-kvalitné nemecké akrylové farby, ktoré zabezpečujú jasnejšie kontrasty a dlhšiu životnost obrazov. Všetky obrazy sú balené v kvalitných materiáloch. Už dnes môžete mať niečo čo nikto iný nemá.

Viac informácií
od 82,90 €
Kúpiť najlacnejšie

Midnight Crystal

Aróma difúzor Chando Blooming Midnight Crystal predstavuje príjemný spôsob prevoňania vášho interiéru. Aróma difúzor obsahuje náplň, ktorá sa pomocou vložených tyčiniek postupne odparuje do vzduchu, a tým vytvára v miestnosti veľmi útulnú arómu.

Viac informácií
od 29,90 €
Kúpiť najlacnejšie

Michael Chabon: Telegraph Avenue

Nový román nositele Pulitzerovy ceny před námi otevírá hudební a filmovou scénu 70. let v USA. Dostáváme se do doby, kdy stále ještě frčí malé obchůdky s gramofonovými deskami, ale jejich místo brzy převezmou velké prodejní řetězce. Dílo je také příběhem o lásce partnerské i rodičovské – příběhem o tom, jak snadno otcové opouštějí své syny a jak těžce k nim hledají cestu zpět.

Viac informácií
od 16,13 €
Kúpiť najlacnejšie

Monster Trucks

Monster trucky od Hot Wheels® čelí doteraz najväčšej výzve! V stávke je naozaj veľa, pretože porazený skončí ako desiata hladného žraloka! Postavíš sa tejto výzve a pokúsiš sa poraziť nebezpečného protivníka? Uži si veľa zábavy s týmito obávanými autami, ktorá bola navrhnutá na to, aby pod svojimi obrie kolesami drvila všetko, čo im príde do cesty, a zisti, či dokážu obstáť aj v tomto náročnom úlohe!

Viac informácií
od 20,00 €
Kúpiť najlacnejšie

Nesbo Jo Snowman

The night the first snow falls a young boy wakes to find his mother gone. He walks through the silent house, but finds only wet footprints on the stairs. In the garden looms a solitary figure: a snowman bathed in cold moonlight, its black eyes glaring up at the bedroom windows. Round its neck is his mother's pink scarf. Inspector Harry Hole is convinced there is a link between the disappearance and a menacing letter he received some months earlier. As Harry and his team delve into unsolved case files, they discover that an alarming number of wives and mothers have gone missing over the years.

Viac informácií
od 6,83 €
Kúpiť najlacnejšie

On the Go!

Čistič WHOOSH! Screen Shine On the Go XL čistič obrazovek - 100 ml:Máte radi poriadok a pravidelne doma upratujete? Nezabudnite na displej vášho zariadenia! Veľmi účinný čistič obrazoviek WHOOSH! Screen Shine On the Go XL v 100 ml balení je 100 % prírodný, netoxický a bez alkoholu. Každý displej perfektne vyčistí nielen od odtlačkov prstov a prachu, ale tiež od nebezpečných vírusov a baktérií. Čistič vytvorí na displeji tenkú nanovrstvu, ktorá zaistí príjemný sklz prstov a zároveň skvelú odolnosť proti odtlačkom. Po vyčistení je displej ako nový, čistý a žiarivý. Na ruky máte mydlo, na obrazovku WHOOSH! Screen Shine On the Go XL. Súčasťou balenia je handrička s antimikrobiálnou a antibakteriálnou úpravou.Vlastnosti čističa obrazoviek WHOOSH! Screen Shine On the Go XLPerfektne očistí displej od odtlačkov prstov, prachu a iných nečistôtDokonale ničí vírusy a baktérie na displejiČistič WHOOSH! je 100 % prírodný, netoxický a bez alkoholuZaistí príjemný sklz prstov po displeji a odolnosť p...

Viac informácií
od 20,00 €
Kúpiť najlacnejšie

Romeo and Juliet - William Shakespeare

Edited, introduced and annotated by Cedric Watts, Research Professor of English Literature, University of Sussex. The Wordsworth Classics' Shakespeare Series presents a newly-edited sequence of William Shakespeare's works. The textual editing takes account of recent scholarship while giving the material a careful reappraisal. Romeo and Juliet is the world's most famous drama of tragic young love. Defying the feud which divides their families, Romeo and Juliet enjoy the fleeting rapture of courtship, marriage and sexual fulfilment; but a combination of old animosities and new coincidences brings them to suicidal deaths. This play offers a rich mixture of romantic lyricism, bawdy comedy, intimate harmony and sudden violence. Long successful in the theatre, it has also generated numerous operas, ballets and films; and these have helped to make Romeo and Juliet perennially topical.

Viac informácií
od 4,00 €
Kúpiť najlacnejšie

The Graveyard Book

In this Newbery Medal-winning novel, Bod is an unusual boy who inhabits an unusual place he's the only living resident of a graveyard. Raised from infancy by the ghosts, werewolves, and other cemetery denizens, Bod has learned the antiquated customs of his guardians' time as well as their ghostly teachings such as the ability to Fade so mere mortals cannot see him.Can a boy raised by ghosts face the wonders and terrors of the worlds of both the living and the dead? And then there are being such as ghouls that aren't really one thing or the other.The Graveyard Book won the Newbery Medal and the Carnegie Medal and is a Hugo Award Winner for Best Novel.Supports the Common Core State Standards"

Viac informácií
od 9,66 €
Kúpiť najlacnejšie

True Light

Obsahuje vysoké množstvo intenzívnych farebných pigmentov, vďaka ktorým krásne vykreslíte očnú linku iba jednou aplikáciou. Krémová a dlhotrvajúca textúra vydrží na vašich očiach až 12 hodín. 12H True Colour Eyeliner sa dá použiť ako kajalová ceruzka na vytvorenie presne definovanej očnej linky alebo zintenzívnenie jej farby. Ceruzka je vhodná na nalíčenie vnútornej linky oka tzv. WATER LINE = zvýraznením spodnej vnútornej linky sa oči opticky zväčšia a rozjasnia; ideálne pre menšie alebo unavené oči. Vďaka svojej stabilite vydrží aj v extrémne vysokých teplotách – max. 50 °C.

Viac informácií
od 2,70 €
Kúpiť najlacnejšie

Washington, D.C.

Do you want to know about Washington DC's monuments, festivals, museums, history and shopping? Well, look no further the Eyewitness Travel to Washington DC has all of the information about the city and more! This guide is packed with illustrations, photographs and maps to help you navigate around the District. The floor plans of all major sites and the 3-D aerial views of Washington's most interesting districts allow you to feel practiced in the art of tourism. There are also three specially devised walking tours that will point out all of the intriguing things to do around town. Make yourself feel at home with DK's Eyewitness Travel Guide to Washington DC. All DK Eyewitness Travel Guides to cities now include a new durable, oversized pull-out map with useful transportation information, a distance chart, a street and sight index, and practical information for getting around the city.

Viac informácií
od 36,90 €
Kúpiť najlacnejšie

Wild Card

Chystáte sa v zime na hory? Nezabudnite si pribaliť pánsku lyžiarsku bundu Columbia WILD CARD™ DOWN JACKET. Švy bundy majú tepelný spoj HEAT SEAL a zaručujú úplnú nepriepustnosť vody dovnútra a tepla von. Zahreje vás nielen syntetická izolácia zlisovaná z 550 vrstiev. Termoreflexná podšívka má strieborné bodky, ktoré sa nabíjajú teplom a následne vytápa vnútro bundy, zatiaľ čo vrchný materiál odvádza vlhkosť a odparuje pot. Pre zvýšenie teploty vnútri bundy stačí nasadiť kapucňu, nastaviť manžety a otvory na palce a stiahnuť spodný lem bundy a rozmary počasia vás nemusia zaujímať. Kombinácia špeciálnej konštrukcie a materiálov zaručuje optimálnu slobodu pohybu, či už sa rozhodnete robiť čokoľvek. Pokiaľ sa chcete brodiť snehom, zapnite si snehový pás a ani jedna vločka sa k vám nedostane. Všetky vaše malé cennosti schováte vo vreckách na bokoch, skipas do vrecka na skipas a okuliare do vrecka na okuliare. Jednoduché ako facka. Centrálny zips má poťah PU Vislon®, ktorý zaistí nepriep...

Viac informácií
od 299,99 €
Kúpiť najlacnejšie

Level 5: On the Road Book and MP3 Pack - Jack Kerouac

Contemporary / American English One of the most famous American books of the century.Love, jazz, and excitement! These are all part of Sal Paradise’s adventures “on the road” with wild friend Dean Moriarty, and their crazy companions, as they travel across the USA.

Viac informácií

Level 5: On the Road Book and MP3 Pack - Jack Kerouac

Contemporary / American English One of the most famous American books of the century.Love, jazz, and excitement! These are all part of Sal Paradise’s adventures “on the road” with wild friend Dean Moriarty, and their crazy companions, as they travel across the USA.

Viac informácií

Level 5: On the Road Book and MP3 Pack - Jack Kerouac

Contemporary / American English One of the most famous American books of the century.Love, jazz, and excitement! These are all part of Sal Paradise’s adventures “on the road” with wild friend Dean Moriarty, and their crazy companions, as they travel across the USA.

Viac informácií

Happy Street New Edition 2 Teacher´s Resource Pack - Stella Maidment

English level: Beginner A two-year course to follow Happy House, or as a first English course for children who are ready to read and write. The characters found in Happy House have grown up a little and are exploring the streets! Key features •A variety of reading texts including comic strips, topic-based texts, and rhymes. •Progressive development of writing skills. •Regular speaking activities with plenty of pairwork and games. •Material to prepare students for the Cambridge Young Le...

Viac informácií

Happy Street New Edition 2 Class Audio 2 CDs - Stella Maidment

English level: Beginner A two-year course to follow Happy House, or as a first English course for children who are ready to read and write. The characters found in Happy House have grown up a little and are exploring the streets! Key features •A variety of reading texts including comic strips, topic-based texts, and rhymes. •Progressive development of writing skills. •Regular speaking activities with plenty of pairwork and games. •Material to prepare students for the Cambridge Young Le...

Viac informácií

Gold C1 Advanced New Edition Exam Maximi - Lynda Edwards, Jacky Newbrook

2AB English, ELP ELT workbooks, practice books & exercises The Gold series is a well-established exam preparation course for the Cambridge English Qualifications. It combines carefully graded exam preparation with thorough language skills development. Providing enjoyable, communicative classes with a strong emphasis on personalisation, Gold is the trusted choice for teachers and learners worldwide. New in the Edition: Updated content including new reading and listening texts A full practice ...

Viac informácií

Happy Street New Edition 2 Teacher´s Resource Pack - Stella Maidment

English level: Beginner A two-year course to follow Happy House, or as a first English course for children who are ready to read and write. The characters found in Happy House have grown up a little and are exploring the streets! Key features •A variety of reading texts including comic strips, topic-based texts, and rhymes. •Progressive development of writing skills. •Regular speaking activities with plenty of pairwork and games. •Material to prepare students for the Cambridge Young Le...

Viac informácií

Gold C1 Advanced New Edition Exam Maximi - Lynda Edwards, Jacky Newbrook

2AB English, ELP ELT workbooks, practice books & exercises The Gold series is a well-established exam preparation course for the Cambridge English Qualifications. It combines carefully graded exam preparation with thorough language skills development. Providing enjoyable, communicative classes with a strong emphasis on personalisation, Gold is the trusted choice for teachers and learners worldwide. New in the Edition: Updated content including new reading and listening texts A full practice ...

Viac informácií

Gold C1 Advanced New Edition Exam Maximi - Lynda Edwards, Jacky Newbrook

2AB English, ELP ELT workbooks, practice books & exercises The Gold series is a well-established exam preparation course for the Cambridge English Qualifications. It combines carefully graded exam preparation with thorough language skills development. Providing enjoyable, communicative classes with a strong emphasis on personalisation, Gold is the trusted choice for teachers and learners worldwide. New in the Edition: Updated content including new reading and listening texts A full practice ...

Viac informácií

Gold C1 Advanced New Edition Exam Maximi - Lynda Edwards, Jacky Newbrook

2AB English, ELP ELT workbooks, practice books & exercises The Gold series is a well-established exam preparation course for the Cambridge English Qualifications. It combines carefully graded exam preparation with thorough language skills development. Providing enjoyable, communicative classes with a strong emphasis on personalisation, Gold is the trusted choice for teachers and learners worldwide. New in the Edition: Updated content including new reading and listening texts A full practice ...

Viac informácií

Gold C1 Advanced New Edition Exam Maximi - Lynda Edwards, Jacky Newbrook

2AB English, ELP ELT workbooks, practice books & exercises The Gold series is a well-established exam preparation course for the Cambridge English Qualifications. It combines carefully graded exam preparation with thorough language skills development. Providing enjoyable, communicative classes with a strong emphasis on personalisation, Gold is the trusted choice for teachers and learners worldwide. New in the Edition: Updated content including new reading and listening texts A full practice ...

Viac informácií

Gold C1 Advanced New Edition Exam Maximi - Lynda Edwards, Jacky Newbrook

2AB English, ELP ELT workbooks, practice books & exercises The Gold series is a well-established exam preparation course for the Cambridge English Qualifications. It combines carefully graded exam preparation with thorough language skills development. Providing enjoyable, communicative classes with a strong emphasis on personalisation, Gold is the trusted choice for teachers and learners worldwide. New in the Edition: Updated content including new reading and listening texts A full practice ...

Viac informácií

Practice Tests Plus YLE 2nd Edition Star - Rosemary Aravanis

"Practice Tests Plus books give realistic practice, guidance and strategies to help prepare for each paper of the Cambridge English Qualifications. There are three Practice Tests Plus levels for young learners: Pre A1 Starters, A1 Movers and A2 Flyers. Practice Tests Plus A1 Starters Teacher's Guide includes: Five complete practice tests in exam format. Full colour visuals for the Speaking test. Full teaching notes to use the materials in a classroom setting. Photocopiable worksheets for each p...

Viac informácií

Practice Tests Plus A1 Movers Teacher´s - Rosemary Aravanis

"Practice Tests Plus books give realistic practice, guidance and strategies to help prepare for each paper of the Cambridge English Qualifications. There are three Practice Tests Plus levels for young learners: Pre A1 Starters, A1 Movers and A2 Flyers. Practice Tests Plus A1 Starters Teacher's Guide includes: Five complete practice tests in exam format. Full colour visuals for the Speaking test. Full teaching notes to use the materials in a classroom setting. Photocopiable worksheets for each p...

Viac informácií

Practice Tests Plus A2 Flyers Students´ - Kathryn Alevizos

"Practice Tests Plus books give realistic practice, guidance and strategies to help prepare for each paper of the Cambridge English Qualifications. There are three Practice Tests Plus levels for young learners: Pre A1 Starters, A1 Movers and A2 Flyers. Practice Tests Plus A1 Starters Teacher's Guide includes: Five complete practice tests in exam format. Full colour visuals for the Speaking test. Full teaching notes to use the materials in a classroom setting. Photocopiable worksheets for each p...

Viac informácií

Practice Tests Plus A2 Flyers Teacher´s - Kathryn Alevizos

"Practice Tests Plus books give realistic practice, guidance and strategies to help prepare for each paper of the Cambridge English Qualifications. There are three Practice Tests Plus levels for young learners: Pre A1 Starters, A1 Movers and A2 Flyers. Practice Tests Plus A1 Starters Teacher's Guide includes: Five complete practice tests in exam format. Full colour visuals for the Speaking test. Full teaching notes to use the materials in a classroom setting. Photocopiable worksheets for each p...

Viac informácií

Practice Tests Plus A2 Flyers Students´ - Kathryn Alevizos

"Practice Tests Plus books give realistic practice, guidance and strategies to help prepare for each paper of the Cambridge English Qualifications. There are three Practice Tests Plus levels for young learners: Pre A1 Starters, A1 Movers and A2 Flyers. Practice Tests Plus A1 Starters Teacher's Guide includes: Five complete practice tests in exam format. Full colour visuals for the Speaking test. Full teaching notes to use the materials in a classroom setting. Photocopiable worksheets for each p...

Viac informácií

Market Leader Intermediate Coursebook/Mu - David Cotton

Market Leader is the major business English course for tomorrow's business leaders. Incorporating material from the Financial Times(c), it bring business right into the classroom. All the Course Books have self-study CD-ROMS which include video material and interactive case studies. Challenge your students with 'Case Studies' that range from planning a project to choosing the best supplier * Practise the skills needed to carry out real business tasks such as taking part in meetings * Listening ...

Viac informácií

Market Leader Intermediate Coursebook/Mu - David Cotton

Market Leader is the major business English course for tomorrow's business leaders. Incorporating material from the Financial Times(c), it bring business right into the classroom. All the Course Books have self-study CD-ROMS which include video material and interactive case studies. Challenge your students with 'Case Studies' that range from planning a project to choosing the best supplier * Practise the skills needed to carry out real business tasks such as taking part in meetings * Listening ...

Viac informácií

Market Leader Intermediate Coursebook/Mu - David Cotton

Market Leader is the major business English course for tomorrow's business leaders. Incorporating material from the Financial Times(c), it bring business right into the classroom. All the Course Books have self-study CD-ROMS which include video material and interactive case studies. Challenge your students with 'Case Studies' that range from planning a project to choosing the best supplier * Practise the skills needed to carry out real business tasks such as taking part in meetings * Listening ...

Viac informácií

The Sun Shall Also Rise in Hell Some Day

Cult novel of Eastern Europe! A crazy, avant-garde, modern and wacky novel by an author well known and popular throughout Slovakia and the Czech Republic. Although the novel hovers between the joys and sorrows of a man sorely tried by the real life, the whole story is brightened by love. It is a debut novel that made the author very popular. Since then he has written seven novels, four books of travels, five collections of poems and one motivational book called Primer of Happiness: Return to O...

Viac informácií

The Sun Shall Also Rise in Hell Some Day

Cult novel of Eastern Europe! A crazy, avant-garde, modern and wacky novel by an author well known and popular throughout Slovakia and the Czech Republic. Although the novel hovers between the joys and sorrows of a man sorely tried by the real life, the whole story is brightened by love. It is a debut novel that made the author very popular. Since then he has written seven novels, four books of travels, five collections of poems and one motivational book called Primer of Happiness: Return to O...

Viac informácií

The Sun Shall Also Rise in Hell Some Day

Cult novel of Eastern Europe! A crazy, avant-garde, modern and wacky novel by an author well known and popular throughout Slovakia and the Czech Republic. Although the novel hovers between the joys and sorrows of a man sorely tried by the real life, the whole story is brightened by love. It is a debut novel that made the author very popular. Since then he has written seven novels, four books of travels, five collections of poems and one motivational book called Primer of Happiness: Return to O...

Viac informácií

The Sun Shall Also Rise in Hell Some Day

Cult novel of Eastern Europe! A crazy, avant-garde, modern and wacky novel by an author well known and popular throughout Slovakia and the Czech Republic. Although the novel hovers between the joys and sorrows of a man sorely tried by the real life, the whole story is brightened by love. It is a debut novel that made the author very popular. Since then he has written seven novels, four books of travels, five collections of poems and one motivational book called Primer of Happiness: Return to O...

Viac informácií

Gulliver´s Travels - Jonathan Swift

The misadventures of Lemuel Gulliver certainly are extraordinary. First he is shipwrecked in a strange land, and finds himself a prisoner of the tiny inhabitants of Lilliput. Then he washes up in Brobdingnag, where the people are giants of extraordinary proportions. Further exploits see him stranded with the scientists and philosophers of Laputa, and meeting a race of talking horses who rule over bestial humans. One of the finest satires in the English language, Gulliver's Travels delights in t...

Viac informácií

Scenes of London Life - Charles Dickens

Designed to appeal to the booklover, the Macmillan Collector's Library is a series of beautiful gift editions of much loved classic titles. Macmillan Collector's Library are books to love and treasure. Chosen and introduced by the playwright J. B. Priestley, these thirteen marvellous sketches are accompanied by George Cruikshank's evocative illustrations.Charles Dickens was one of the great chroniclers of London life. From the colourful chaos of dances and gin-shops to the sparse destitution of...

Viac informácií

Scenes of London Life - Charles Dickens

Designed to appeal to the booklover, the Macmillan Collector's Library is a series of beautiful gift editions of much loved classic titles. Macmillan Collector's Library are books to love and treasure. Chosen and introduced by the playwright J. B. Priestley, these thirteen marvellous sketches are accompanied by George Cruikshank's evocative illustrations.Charles Dickens was one of the great chroniclers of London life. From the colourful chaos of dances and gin-shops to the sparse destitution of...

Viac informácií

Alice’s Adventures In Wonderland & Throu

With an Introduction and Notes by Michael Irwin, Professor of English Literature, University of Kent at Canterbury This selection of Carroll's works includes Alice's Adventures in Wonderland and its sequel, Through the Looking-Glass, both containing the famous illustrations by Sir John Tenniel. No greater books for children have ever been written. The simple language, dreamlike atmosphere, and fantastical characters are as appealing to young readers today as ever they were. Meanwhile, however, ...

Viac informácií

Alice’s Adventures In Wonderland & Throu

With an Introduction and Notes by Michael Irwin, Professor of English Literature, University of Kent at Canterbury This selection of Carroll's works includes Alice's Adventures in Wonderland and its sequel, Through the Looking-Glass, both containing the famous illustrations by Sir John Tenniel. No greater books for children have ever been written. The simple language, dreamlike atmosphere, and fantastical characters are as appealing to young readers today as ever they were. Meanwhile, however, ...

Viac informácií

Quantum Mechanics (A Ladybird Expert Book)

Part of the new Ladybird Expert series, Quantum Mechanics is a clear, simple and entertaining introduction to the weird, mind-bending world of the very, very small. Written by physicist and broadcaster Professor Jim Al-Khalili, it explores all the key players, breakthroughs, controversies and unanswered questions of the quantum world. You'll discover how the sun shines, why light is both a wave and a particle, the certainty of the Uncertainty Principle, Schrodinger's Cat, Einstein's spooky acti...

Viac informácií

Quantum Mechanics (A Ladybird Expert Book)

Part of the new Ladybird Expert series, Quantum Mechanics is a clear, simple and entertaining introduction to the weird, mind-bending world of the very, very small. Written by physicist and broadcaster Professor Jim Al-Khalili, it explores all the key players, breakthroughs, controversies and unanswered questions of the quantum world. You'll discover how the sun shines, why light is both a wave and a particle, the certainty of the Uncertainty Principle, Schrodinger's Cat, Einstein's spooky acti...

Viac informácií

Quantum Mechanics (A Ladybird Expert Book)

Part of the new Ladybird Expert series, Quantum Mechanics is a clear, simple and entertaining introduction to the weird, mind-bending world of the very, very small. Written by physicist and broadcaster Professor Jim Al-Khalili, it explores all the key players, breakthroughs, controversies and unanswered questions of the quantum world. You'll discover how the sun shines, why light is both a wave and a particle, the certainty of the Uncertainty Principle, Schrodinger's Cat, Einstein's spooky acti...

Viac informácií

Quantum Mechanics (A Ladybird Expert Book)

Part of the new Ladybird Expert series, Quantum Mechanics is a clear, simple and entertaining introduction to the weird, mind-bending world of the very, very small. Written by physicist and broadcaster Professor Jim Al-Khalili, it explores all the key players, breakthroughs, controversies and unanswered questions of the quantum world. You'll discover how the sun shines, why light is both a wave and a particle, the certainty of the Uncertainty Principle, Schrodinger's Cat, Einstein's spooky acti...

Viac informácií

Quantum Mechanics (A Ladybird Expert Book)

Part of the new Ladybird Expert series, Quantum Mechanics is a clear, simple and entertaining introduction to the weird, mind-bending world of the very, very small. Written by physicist and broadcaster Professor Jim Al-Khalili, it explores all the key players, breakthroughs, controversies and unanswered questions of the quantum world. You'll discover how the sun shines, why light is both a wave and a particle, the certainty of the Uncertainty Principle, Schrodinger's Cat, Einstein's spooky acti...

Viac informácií

Orlando - Virginia Woolfová

Orlando is a young Elizabethan nobleman whose wealth and status afford him an extravagant lifestyle. Appointed ambassador in Constantinople, he wakes one morning to find he is a woman. Unperturbed by such a dramatic transformation, and losing none of his flamboyance and ambition, the newly female Orlando charges through life and English history so that by the end of this extraordinary biography she is a modern, 1920s woman. Virginia Woolf's wildly imaginative, comic novel was inspired by the li...

Viac informácií

Family and Friends 5 Workbook - H. Casey

An exceptionally strong skills training programme which covers language skills, phonics, and civic education skills. This six-level course offers a fast-paced syllabus and a wide range of optional resources to support a high number of teaching hours per week. The series starts with an optional pre-school course, First Friends , before children move on to Family and Friends. Key features One third of each unit is dedicated to skills training. The step-by-step approach focuses on writing and ...

Viac informácií

Family and Friends 6 Workbook - N. Simmons

An exceptionally strong skills training programme which covers language skills, phonics, and civic education skills. This six-level course offers a fast-paced syllabus and a wide range of optional resources to support a high number of teaching hours per week. The series starts with an optional pre-school course, First Friends , before children move on to Family and Friends. Key features One third of each unit is dedicated to skills training. The step-by-step approach focuses on writing and ...

Viac informácií

Family and Friends 6 Workbook - N. Simmons

An exceptionally strong skills training programme which covers language skills, phonics, and civic education skills. This six-level course offers a fast-paced syllabus and a wide range of optional resources to support a high number of teaching hours per week. The series starts with an optional pre-school course, First Friends , before children move on to Family and Friends. Key features One third of each unit is dedicated to skills training. The step-by-step approach focuses on writing and ...

Viac informácií

Family and Friends 6 Workbook - N. Simmons

An exceptionally strong skills training programme which covers language skills, phonics, and civic education skills. This six-level course offers a fast-paced syllabus and a wide range of optional resources to support a high number of teaching hours per week. The series starts with an optional pre-school course, First Friends , before children move on to Family and Friends. Key features One third of each unit is dedicated to skills training. The step-by-step approach focuses on writing and ...

Viac informácií

Family and Friends 6 Workbook - N. Simmons

An exceptionally strong skills training programme which covers language skills, phonics, and civic education skills. This six-level course offers a fast-paced syllabus and a wide range of optional resources to support a high number of teaching hours per week. The series starts with an optional pre-school course, First Friends , before children move on to Family and Friends. Key features One third of each unit is dedicated to skills training. The step-by-step approach focuses on writing and ...

Viac informácií

Podobné frázy: