• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Sériový vrah, ktorý nebol. Príbeh Stureho Bergwalla

  Vydané 22. 9. 2013 o 12:12

  Priznal sa k vyše tridsiatim vraždám, odsúdili ho za osem. Po rokoch uznali, že si vraždenie vymyslel.

  Prezývali ho švédsky Hannibal Lecter. Vinili ho zo série vrážd, kanibalizmu či nekrofílie. Ako sa ukázalo, v skutočnosti bol skôr prípadom zlyhania systému.

  Sture Bergwall (v roku 1991 si začal hovoriť Thomas Quick, neskôr od toho upustil) sa v 90. rokoch minulého storočia začal počas pobytu v liečebni priznávať k starým nevyriešeným vraždám.

  Hoci mu spočiatku nikto neveril, zločiny opisoval celkom presne. A potom sa našla údajná časť kosti jednej z obetí na mieste, na ktoré poukázal. V rozmedzí rokov 1994 až 2001 ho za osem z vyše tridsiatich vrážd, ku ktorým sa priznal, odsúdili pri šiestich rôznych súdnych procesoch.

  Ibaže Bergwall si všetko vymyslel - z chorobnej túžby nebyť bezvýznamným, šedým človekom. O prípadoch sa dočítal v tlači, skúmal ich, alebo sa o nich dozvedel priamo od vyšetrovateľov. Pri dokazovaní bol pod vplyvom drog, takže nemal zábrany, alebo po drogách práve túžil a pri vzornej spolupráci (takže pri dobrom priznaní) ich dostal takpovediac za odmenu.

  Keď sa pri opisoch vraždenia mýlil, policajti zaňho sami dopĺňali dôležité detaily. Niekedy sa naňho pozerali s ľútosťou, že si časť besnenia pre výčitky svedomia nepamätá, alebo s podozrením, že sa ich znaží zmiasť. Napokon, s opakovanými pokusmi sa do opisu vraždy trafil (ako inak).

  Ako to všetko prebiehalo, opísal 63-ročný Bergwall pre časopis GQ. Článok vyšiel v auguste, v predposledný júlový deň Bergwalla oslobodili aj z poslednej z vrážd, ku ktorým sa priznal. Po rokoch totiž zvrátil vlastné svedectvá, čo nemohol byť ľahký proces. 

  Nie je isté, či teraz zostane v liečebni, kde ho umiestnili po bankovej lúpeži v roku 1991, alebo ho po vyše dvadsiatich rokoch prepustia. Medzičasom pravidelne bloguje a píše na Twitter.

  Kto chce príbeh s pekným a jednoduchým koncom, nemal by čítať o prípade dalej. Bergwall mal spáchať iné zločiny, ktoré sa človeku bridia. A je tu ďalšia vec: skutoční vrahovia, ktorých možno nikdy nedolapili.

  odporúča Martin Lipták, editor Sme.sk
  Facebook

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.