• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Navaľnyj je nástrojom aj pre Putina, aj pre časť opozície

  Vydané 30. 7. 2013 o 13:40

  Pred voľbami moskovského starostu sa pripomína nacionalizmus opozičného kandidáta Alexeja Navaľného.

  Foto: SITA/AP

  Bez ohľadu na to, ako sa vie ruský prezident Vladimír Putin zbaviť vážnejších oponentov a zdiskreditovať ich, už samotná ruská opozícia mu to uľahčuje tým, ako nedokáže vygenerovať lídra, ktorý by nemal maslo na hlave. Nedávno to v článku na Sme.sk pripomínal bieloruský novinár Alexandre Gajdamacký.

  Nemyslel tým len údajnú spreneveru desaťtisíc kubíkov dreva, za ktorú v Rusku odsúdili na päť rokov výrazného kritika Kremľa Alexeja Navaľného, aby ho obratom prekvapivo prepustili, nech si počká na výsledok odvolania.

  Za akých okolností sa krádež stala a do akej miery išlo o politicky motivovaný rozsudok, to s určitosťou nevieme. Svetové médiá otvorene hovoria, že za rozsudkom aj prepustením musel stáť samotný Putin.

  Bieloruský novinár však vo svojom článku poukazoval aj na napojenie ruských opozičných lídrov na nacionalistických či ľavicových radikálov, pre ktoré si nedokážu získať širšiu podporu verejnosti.

  Problematická minulosť Alexeja Navaľného je teraz pred septembrovými voľbami moskovského starostu, v ktorých je Navaľnyj kandidátom opozície, dilemou pre časť podporovateľov opozície.

  Účasť na pochode ruských nacionalistov, kontroverzné výroky a iniciatívy, a tiež výzvy na vyhostenie ilegálnych imigrantov z Ruska pripomína aj Robert Coalson na stránkach Rádia Slobodná Európa. Hoci Navaľnyj pravidelne upozorňuje na korupciu a je zástancom slobodných volieb, nacionalistická rétorika je v kontraste s predstavou človeka, ktorý má priniesť nádej na liberalizáciu krajiny.

  Viacerí Rusi sa však s tienistými stránkami kandidáta zmierili. Ako sa vyjadril liberálny novinár Matvej Ganapolskij, k Navaľnému zaujal pragmatický postoj - vníma ho ako nástroj. Súhlasí s jeho kritikou Kremľa, chce vidieť férové voľby a iného kandidáta nemá.

  Ako nástroj však vníma Navaľného aj Kremeľ, domnieva sa Economist. Dočasné prepustenie Navaľného mal u Putina údajne vybaviť dosadený starosta Moskvy a kandidát v blížiacich sa voľbách Sergej Sobjanin.

  Pre Sobjanina bol pôvodne Navaľnyj ideálnym protikandidátom. Presvedčivé víťazstvo nad ním, ktoré naznačovali prieskumy verejnej mienky, mu malo prepožičať legitimitu zvoleného starostu v čase horšieho hospodárenia. Navyše, jasná porážka Navaľného mala demoralizovať opozíciu.

  Podľa Economistu je však situácia po prepustení z väzenia horšie predvídateľná ako predtým. Prísny trest mení voľby moskovského starostu na hlasovanie proti politickej perzekúcii a nacionalistovi Navaľnému daroval dôstojnosť mučeníka.

  Martin Lipták, editor Sme.sk
  Facebook

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.