• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Madame Pressburg fascinujú časy, keď muži štrikovali

  Vydané 5. 5. 2013 o 21:27

  Bratislavské dámy majú v kaviarňach dostaveníčka, pražskí páni zas štrikujú vo vlastných kluboch.

  Módnych blogov spornej hodnoty je na Slovensku habadej, preto je skvelé, ak niekto spojí módu s pútavými a obsažnými článkami. Presne taký blog si píše Madame Pressburg, slečna, ktorá fascinovaná módou prvej Československej republiky najprv preskúmala toto obdobie vo svojej diplomovej práci a na blogu túto módu sprostredkúva dodnes. 

  Ide o poctivé exkurzy do histórie, kde nájdete napríklad štrikujúcich československých mužov organizovaných vo vlastnom klube.

  Posúďte sami - článok s fotografiami o Prvom mužskom pletárskom klube, ktorý vznikol v roku 1939 v Prahe: “Do klubu chodia robotníci, štátni úradníci, štátny aj súkromný úradníci, mladí tak práce ako starí a penzisti a každý sa seriózne venujú svojej robote. Praha ide príkladom, nuž hor sa muži bratislavskí, nitrianski, žilinskí a iní za nimi. Manželky už nebudú nadávať a upodozrievať vás z nevery, keď sa večer zdržíte mimo domova. Akoby aj mohli nadávať, veď predsa nemôžu vedieť, či práve ich nechcete prekvapiť nejakým krásnym výtvorom svojich vlastných rúk."

  Dozviete sa o histórii fungovania krajčírskych učňovských škôl, alebo o tom, ako Lída Baarová vypísala v časopise Vkus konkurz na svoju večernú róbu. Autorka ponachádzala autentické, obrázkové inšpirácie pre zimnú a letnú módu z tridsiatych rokov minulého storočia, alebo tiež článok autora košického časopisu Divadelní svet, ktorý ironizuje vtedy módny koncept mondénnosti

  Časopis Nový deň zas priniesol výsledky ankety “Prečo bratislavské dámy navštevujú kaviarne?”, z ktorej okrem iného vyplynulo, že 50% dám má v kaviarňach “dostaveníčka”.

  Odporúča Karolína Koščová, 
  http://kajabloguje.blogspot.sk/

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.