• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Jedna rana do hlavy nestačí (ako zlyháva boj proti drogám)

  Vydané 17. 4. 2013 o 22:07 Autor: Roman Pataj

  Spiegel a Economist o tom, prečo mafii prohibícia vyhovuje.

  Jhon Velásquez známy pod prezývkou Pepek námorník má sám pre seba veľkú moderne zariadenú budovu neďaleko kolumbijskej Bogoty a po ruke početný personál, ktorý sa o neho nonstop stará. Tou budovou je asi najprísnejšie strážené väzenie v krajine.

  Náš Pepek námorník sa doň dostal, lebo, ako sám priznáva, v službách drogovej mafie zavraždil približne 250 ľudí. „Mnohých z nich som posekal na kusy,“ priznal novinárom z nemeckého Spiegelu, ktorí dostali hodinu, aby sa s ním osobne porozprávali.

  Údaj o počte obetí je len približný, pretože Velásquez si presné štatistiky nerobil. „Robia to len psychopati,“ vysvetlil skromne popritom, ako popisoval, že jedna rana do hlavy obete je málo - lepšie sú dve.

  Keď sa ho šokovaný novinár opýtal, ako sa dajú takí ľudia ako on zastaviť, Pepek odvetil, že sa to nedá.

  „Neviem, čo by ste mali urobiť. Možno predávať kokaín v lekárňach. Strávil som vo väzeniach 20 rokov, ale túto vojnu nevyhráte... Nikdy“. Pretože ide o také obrovské množstvo peňazí, že sa im nedá odolať a vždy sa nájde niekto, kto bude drogy nelegálne vyrábať a predávať.

  Návšteva u tohto masového vraha Spiegelu poslúžila ako úvod k vážnej téme, či sa obrovské prostriedky venované snahe poraziť drogovú mafiu oplácajú. Vojnu drogám vyhlásil v roku 1971 americký prezident Richard Nixon a len v tomto roku na ňu v USA v čase písania tohto článku minuli vyše 12 miliárd dolárov .

  Bojovať s mafiou sa snažili viacerí, ale latinskoamerickí lídri sa čoraz viac prikláňajú ku kedysi nepredstaviteľným úvahám, že drogy treba radšej kontrolovať ako s nimi bojovať. Napríklad guatemalský prezident na summite v apríli 2012 navrhoval, aby bola konzumácia a produkcia drog legalizovaná pri dodržaní stanovených podmienok. Vicente Fox, mexický prezident v rokoch 2000 až 2006, ohlasoval „matku všetkých vojen“ a poslal do boja s drogami mexickú armádu. Dnes o výsledku vojny s drogami hovorí – „bolo to fiasko“.

  Ako je to možné? Spiegel ponúka stručný výpočet. Kolumbijský prvovýrobca dostane za kilo kokaínu 630 eur, na kolumbijských hraniciach stojí už 4000 eur, na Jamajke o dve tisícky viac a v Nemecku už kilo čistého kokaínu môže stáť až 400-tisíc eur.

  „Žiadny tovar na svete neumožňuje taký zisk ako kokaín či heroín. Prečo? Pretože existuje prohibícia,“ hovorí americký expert na drogy Ethan Nadelmann. Jej obmedzenie by podľa neho znížilo zisky mafií a tým aj motiváciu páchať zločiny. Spiegel ponúka argumenty za aj proti. Rovnakej téme sa venuje aj britský Economist

   

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.