• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Diskutovať o Kube je vo Washingtone hriech. Môže za to vplyvná loby

  Vydané 12. 4. 2013 o 16:12 Autor: Matúš Krčmárik

  Dvadsať rokov Američania trvdohlavo odmietali uznať realitu, že Čína je pod kontrolou komunistov a neriadia ju nacionalisti z Taiwanu. Niečo podobné teraz robia pri Kube.


  cuba_res.jpgAmerický celebritný pár Jay-Z a Beyoncé nedávno zistil, že ani status superhviezd ich neochráni pred najvplyvnejšou lobistickou skupinou v súčasnej Amerike. Nie je ňou Národná asociácia držiteľov zbraní, ako si mnohí myslia, ale protikubánska loby, píše magazín Foreign Policy.

  Dvaja hudobníci sa previnili tým, že výročie svadby išli osláviť na Kubu. Trojica republikánskych kongresmanov okamžite žiadala prešetriť, ako si to mohli dovoliť. V Spojených štátoch totiž platí embargo na turistické cesty na Kubu, no pobyt hudobníkov vláda kvalifikovala ako umeleckú výmenu.

  Magazín protikubánsku loby prirovnáva k odporu niektorých politikov k uznaniu čínskych komunistov. Tí po občianskej vojne prebrali moc v Pekingu, no Američania naďalej uznávali vládu nacionalistov z Taiwanu.

  Každý, kto hovoril o tom, že táto politika nestojí na reálnych základoch, bol okamžite označený za podporovateľa komunizmu.

  Táto politika trvala celé 50. a 60. roky, kým ju návštevou Pekingu nenarušl prezident Richard Nixon. "Zem sa neotriasla, civilizácia sa nezrútila a neutrpela ani bezpečnosť Spojených štátov," píše Foreign Policy.

  Kubánska loby je veľmi vplyvná najmä preto, že má základňu medzi kubánskymi emigrantmi na Floride. Tento štát je jedným z tých, ktoré rozhodujú prezidentské voľby, preto si žiadny politik nechce pohnevať miestnych voličov.

  Preto môžu fanatickí odporcovia Fidela Castra rozhodovať o veľkej politike, niekedy aj o vládnych nomináciách. A zároveň brzdiť akúkoľvek konštruktívnu diskusiu o prípadnej zmene prístupu ku komunistickej diktatúre v Havane.

  Práve táto loby je dôvodom, že aj keď Američania vedia v niektorých veciach komunikovať aj s komunistami - napríklad s Vietnamom a Čínou o obchode alebo o turizme - v prípade Kuby môžu byť už len úvahy o rokovaniach príčinou konca politickej kariéry.

  odporúča Matúš Krčmárik,
  redaktor zahraničného oddelenia SME

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.