• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Premiérky: Čím sa líši Merkelová od Thatcherovej

  Vydané 10. 4. 2013 o 16:58 Autor: Miriam Zsilleová

  Margaret Thatcherová a Angela Merkelová boli prvé ženy na čele ich krajín. Obe sú konzervatívne, obe v niečom podobné a v mnohom zásadné odlišné – jedna polarizuje, druhá vie zmierovať.

  spiegel-r220_s300.jpgNie je známe, o čom by sa v pokoji medzi štyrmi očami bavili. O tom, ako odstaviť mužských rivalov alebo o tom ako dosiahnuť politické úspechy. Nepochybne by si mali čo povedať, ale vekový rozdiel medzi političkami je 29 rokov, napísal v článku renomovaný nemecký týždenník Der Spiegel.

  Keď Margaret Thatcherová  v novembri 1990 ako premiérka odstúpila, začala sa Angela Merkelová práve angažovať v politike. Thatcherovú, narodenú 1925, poznačila vojna proti Nemcom, Angelu Merkelovú, narodenú 1954, poznačil jeden z výsledkov tejto vojny, Nemecká demokratická republika.

  Thatcherová bola političkou studenej vojny, Merkelová manévrovala v neprehľadnom svete po skončení socialistického bloku.

  Pragmatické vedkyne

  Napriek vekovému rozdielu si boli Thatcherová a Merkelová v niečom veľmi podobné. Obe boli vedkyne. Thatcherová študovala v Oxforde chémiu, Merkelová v Lipsku fyziku. Zostal im z toho racionálny pragmatizmus, bez ktorého sa úspešná politika robiť nedá.

  A ďalšia spoločná vec: Merkelovej otec bol evanjelický farár, Thatcherovej otec viedol obchod s potravinami, ale pracoval aj ako metodistický kazateľ. Obaja tak zanechali dcéry znalé biblie i rétoriky.

  Thatcherovej cesta na Downing Street bola podstatne ťažšia ako Merkelovej do úradu nemeckej kancelárky.

  Jedna rozdeľuje, druhá zmieruje 

  Podstatný rozdiel medzi Thatcherovou a Merkelovou: Angličanka polarizovala, Nemka zmierovala. Železná lady bola milovaná alebo nenávidená. Väčšina Britov nenávidí Železnú lady tak ako Angelu Merkelovú v Nemecku nikdy nenávidieť nebudú.

  Kým Merkelová rada postupuje pragmaticky a oportunisticky, až je jej pozícia na nepoznanie, bola Thatcherová tvrdá ideologička, zástupkyňa generácie, ktorá robila politiku s presvedčením a dogmami. U Merkelovej to nie je hrdinské, ale často prefíkané.

  Zatiaľ je východná Nemka z okresu Uckermark kancelárkou len osem rokov, ale mnohé nasvedčuje, že by mohla jedenásť a pol roka Margaret Thatcherovej prekonať, myslí si autor článku v týždenníku Der Spiegel.

  Odporúča Miriam Zsilleová,
  redaktorka zahraničného oddelenia SME

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.