• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Severnú Kóreu založili Sovieti, do kolísky jej dali vojnu

  Vydané 10. 4. 2013 o 14:15 Autor: Matúš Krčmárik

  Keď sa stal Kim Ir-sen lídrom komunistického režimu, museli okolo neho vybudovať kult osobnosti. Ináč by si nevedel udržať moc. Súčasťou toho je aj neustála agresia voči južnému susedovi.

  Severokórejský režim je založený na neustálej vojne. Ináč by neprežil.
  Foto: SITA/AP

  Mnohí sa v týchto dňoch divia, čo sa deje na Kórejskom polostrove a prečo sa vlastne Kim Čong-un vyhráža útokom na Spojené štáty. Odpoveď je pomerne jednoduchá - mladý líder ani inú možnosť nemá, na neustálej vojne je založená jeho moc.

  Severná Kórea nikdy nežila v mieri, píše  v historickom exkurze BBC. Začalo sa to už pri vzniku po druhej svetovej vojne. Japonsko prehralo a Kóreu, ktorú bola dovtedy okupovaná, si rozdelili svetové mocnosti.

  Kým juh dostali pod kontrolu Američania, sever skončil v rukách Sovietov. "Severná Kórea sa už narodila ako monštrum. Založili ju sovietski dôstojníci, ktorí zjavne nemali žiadnu predstavy o tom, ako má vznikať štát," hovorí bývalý britský veľvyslanec v Pchjongjangu John Everard.

  Ukázali to aj vtedy, keď z jedného z táborov na Sibíri vytiahli poslušného komunistu Kim Ir-sena a spravili z neho lídra svojej vazalskej krajiny.

  "Keď zistili, že medzi ľuďmi nemá žiadny rešpekt, vytvorili okolo neho stalinistický kult osobnosti, aby krajine vládol ako boh - na spôsob kórejských cisár pred japonskou okupáciou," hovorí Everard.

  Potom prišla kórejská občianska vojna, no spory neprestali ani po nej. Severná Kórea viackrát zaútočila na svojho južného suseda, pokračovaním týchto provokácií je aj súčasné napätie.

  "Sever ostal zakonzervovaný od polovice 50. rokov, neustále sa stavia do polohy obete, len teraz má jadrové zbrane a preto ho svet musí počúvať," hovorí odborník na Severnú Kóreu Paul French.

  Odporúča Matúš Krčmárik
  redaktor oddelenia zahraničia SME

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.