• Politika
 • Biznis
 • Auto-Moto
 • Cestovanie
 • Šport
 • Lifestyle
 • Veda a technika
 • Viera
 • Písala prejavy Sarkozymu, hoci s ním nie vždy súhlasila

  Vydané 29. 3. 2013 o 13:03 Autor: Karolína Koščová

  Žena, ktorá menila Sarkozyho názory, napísala knihu.

  Foto: RADIO FRANCE

  Písať prejavy politikom je v niektorých demokraciách veľká vec. Zvlášť v Spojených štátoch, kde je verejnému prejavu venovaná obrovská pozornosť.

  Pozrite si napríklad, ako novinári dopodrobna analyzovali jednotlivé vety a výrazy v poslednej správe o stave únie.

  Hlavným autorom, ktorý písal do začiatku marca pre súčasného amerického prezidenta bol Jon Favreau, ktorý od neho odišiel po ôsmich rokoch a momentálne sa chystá zakladať vlastnú firmu a písať televízne scenáre. Jon je mimochodom ročník 1981 a k písaniu pre budúceho prezidenta sa dostal tak, že ako 23-ročný Obamu prerušil počas skúšky prejavu a ponúkol pár zlepšení. Oplatilo sa.

  V Amerike sa o autoroch prejavov píše pomerne často, preto je – pre tých, čo nevieme po francúzsky – fajn, že the Atlantic pripravil krátky profil autorky prejavov bývalého francúzskeho prezidenta Sarkozyho. Autorská kariéra Marie de Gandt je značne odlišná od Favreaua.

  Nejednalo sa totiž o žiadny súlad duší ako v americkom prípade – práve naopak. De Gandtovej práca, podľa jej rozprávania, pripomína skôr večný krízový manažment, snahu naučiť prezidenta Sarkozyho vysloviť názvy a mená bez zbytočných trapasov a písať s tým, že je treba čeliť zástupom neoficiálnych poradcov bez existencie takmer akejkoľvej spoločnej vízie.

  Celá jej práca má ešte aj politický podtón – v žiadnom prípade sa nejednalo o Sarkozyho oddanú fanynku a odhodlanú prívrženkyňu.

  “Nie sú to ale zamestnanci (Elyzejského paláca), kto má vplyv na celkový kurz prezidentského kabinetu.  A ešte menej počas volebnej kampane.” Marie de Gandt o svojej skúsenosti vo februári vydala knižku

  Naopak, odmietala jeho predvolebnú, nacionalistickú a protiprisťahovaleckú rétoriku. Ponúkala alternatívy, ako by mal prezident na verejnosti hovoriť o pálčivých problémoch, a nepoužívať pritom výrazy ako “francúzska mládež prisťahovaleckého pôvodu”. 

  Odporúča Karolína Koščová, 
  http://kajabloguje.blogspot.sk/

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahMilióny na štadióny míňajú svoj cieľ. Polovicu dotácií si rozdelí päť podnikateľov

  V Košiciach má vďaka štátnej dotácii stáť nový futbalový štadión. Klub však skrachoval.

  BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

  Firmy, ktoré súťažili s Evkou. Podozrenie vopred dohodnutej zákazky sa zvyšuje

  Kto súťažil s Agentúrou Evka.

  Spoplatnený obsahVláda chce lákať našincov z Británie, ponúka prácu aj dotáciu

  Domov by chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

  Spoplatnený obsahSlovenskí mladíci si trúfli na najlepších

  Čo ukázali futbalové majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov.